Nyní doprava zdarma nad 1500 kč + ke každému nosítku zdarma slintáčky a pytlíček Rischino

Látkové pleny

Ptáte se: „Proč používat moderní látkové plenky?“ Pro každého je hlavní přínos někde jinde: pro jednoho je na prvním místě zdraví, pro druhého to můžou být finanční či ekologické důvody. Dalším hlediskem je určitě i pohodlí děťátka, které látkové plenky nabízejí, a též jejich nádherné dizajny. Jaké výhody má látkování?

Látkové plenky a jejich zdravotní hledisko

Moderní látkové plenky se vyrábějí z pohodlných materiálů, které jsou měkké, heboučké a přirozeně antibakteriální. Díky propracovanému fyziologickému střihu s vykrojeným sedem splňují podmínky tzv. volného balení a umožňují tak přirozený vývoj bederních kloubů. Jejich obrovská přednost oproti jednorázovým plenkám je též v prodyšnosti, čím je zajištěná přirozená termoreguláce v intímních místech – to je důležité především pro zdravý vývoj chlapeckých pohlavních orgánů. Průdušnost též snižuje riziko vzniku zapaření. Děti v látkových plenkách teda ani není potřebné preventivně natírat ochrannými krémy.

Úplně zásadní je ale fakt, že v moderních látkových plenkách dětská pokožka nepřijde do styku se žádnými chemikáliemi. Dbáme na to, aby materiály, z kterých plenky vyrábíme, byli z čistě přírodních materiálů jako je bavlna a bambus. Na dotek části plenky najdete dokonce kombinaci těchto dvou materiálů tzv. bambusovo-biobavlněné froté s GOTS certifikácí. Když to porovnáme s jednorázovými plenkami, ty bývají chemicky bělené, nacházejí se v nich různé formy absorbčních gelů (většinou na bázi polyakrylátů), propustné fólie (polypropylén), nepropustná vrstva (polyetylén) a parfémy.

Látkové plenky jsou bezpochyby ekonomickým rešením

Náklady na komerční jednorázové plenky střední kvality činí minimálně 13 000 Kč za rok (vypočítané při 6ks/den). Je to cena, za kterou si dokážete obstarat úplně novou, luxusní sestavu látkových plenek pro celé plenkovací období děťátka.

Na rozdíl od jednorázových syntetických plenek však látkové můžete používat i na další děti anebo je po odplenkování prodat, přičemž prodejní cena málokdy klesne pod 60-70% prodejní ceny. Jestli je pro vás finanční stránka nejdůležitější, potom vězte, že nejlacinější látkovací sada se dá obstarat i minimalisticky (30x české čtverce + 4x svrchní kalhotky).

Co sa týka nákladů na údržbu, nemáte se čeho bát: moderní látkové plenky se nevyvářejí, stačí je vyprat na 60°C. Díky už vzpomínané průdušnosti látkových plenek a přírodnímu původu používaných materiálů, není potřebné používat preventivní ochranné krémy na opruzeniny, což vaší peněžence taktéž ušetří nemalou sumu.

Záleží vám na ekologii? Látkové plenky vám budou „sympatické“

Věděli jste, že používaním jednorázových plenek „vyprodukuje“ dítě až 1 tunu odpadu, která se bude podle nejoptimističtějšího odhadu rozkládat minimálně 250 let? Pesimističtější scénáře hovoří, že plenka bude ležet až 500 let někde na skládce, kam míří zhruba 1/2 odpadu z Českej republiky, anebo skončí ve spalovně, kam putuje až 1/3 odpadu SR a znečistí tak ovzduší nejen svojí výrobou a distribucí, ale i odstraněním. Těžko říci, která z těchto dvou možností je horší.

Jak jsme již říkali, jednorazové plenky jsou chemicky bělené, nacházejí se v nich absorbční gely na bázi polyakrylátů, propustné fólie z polypropylenu, nepropustná polyetylenová vrstva a parfémy. Oproti tomu tu stojí plenky látkové, které využívají především materiály přírodního původu anebo z recyklace – například už zmíněné bambusovo-biobavlněné froté s GOTS certifikácí je 100% biodegradovatelné, teda v přírodě plně rozložitelné a to úplně bez jakýchkoliv přídavných syntetických či toxických látek.

Samozřejmě, i při výrobě látkových plenek se spotřebuje značné množství energie a přírodních zdrojů (nejen pro samotnou výrobu, ale i dopravu a následnou distribuci výrobků). Avšak v porovnání s jednorázovou plenkou je ekologická stopa látkové plenky ve výsledku mnohonásobně menší, přičemž většina spotřebovaných přírodních zdrojů se řadí do kategorie plně obnovitelných. Často se nás též ptáte, či v tomto ohledu počítame i s údržbou látkových plenek – samozřejmě, že ano. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale ačkoliv se látkovky musí prát, jejich celková spotřeba vody je stále ohodně nižší než je potřeba na výrobu syntetických jednorazových plenek. Důležité je též to, že voda, kterou využíváme na praní, se do koloběhu vrací čistá, teda bez chemických či toxických látek.

Poslední, ale nezanedbatelná výhoda: Krásný dizajn

Látkové plenky jsou krásné a rozmanitost vzorů si zamilujete. Ješte před vaší první koupí vás však musíme upozornit: látkovky jsou závislost :)

Díky nastavitelné výšce sedu a obvodu bříška, jsou velmi variabilní a velikost tak doladíte přesně podle proporcí vašeho miminka. Skvělé je též to, že látkovou plenku si vždy přizpůsobíte přesně podle aktuálních potřeb, například či vaše miminko čůra často, avšak v malém množství, anebo naopak v delších časových intervalech, ale za to pořádně!

Všeobecně toho zvládnou látkové plenky pojmout více jak jednorazové. Díky jemným gumičkám zůstane všechno ve vnitř plenky a tedy se nemusíte bát nečekaných nadílek vykukujících až na zádech. Stejné výhody, jako mají pro děti látkové plenky, mají pro ženy látkové prsní a menstruační vložky.

Jestli vás tyto výhody přesvědčili a s látkovými plenkami nemáte žádné zkušenosti, připravili jsme pro vás krátký návod, jak vybrat první látkové plenky.

Zobrazit celý popis
phone-handsetchevron-downcross-circle