Nyní doprava zdarma nad 1500 kč + ke každému nosítku zdarma slintáčky a pytlíček Rischino

Lékaři a odborníci ergonomických nosítek Rischino

Odborný garant MUDr. Igor Habánik
atestovaný ortopéd
Dlouho roky spojuje poznatky nejnovějšího vědeckého výzkumu se zdravým životním stylem a jeho motto je: Zdravé tělo, zdravá mysl, zdravá rodina. Pracuje jako posudkový lékař v Žilině.

Zdravé a bezpečné nošení dětí

Nošení dětí se praktikuje už od prvopočátků lidstva a po tisíciletí je přítomné ve světě v rozličných obměnách. Pro moderní kontaktní rodičovství představuje nošení dětí způsob vztahové výchovy, které je založená na vytváření silných citových vazeb mezi děťátkem a rodičem.

Pro zdravé, správné a bezpečné nošení dětí je důležité zvolit si ergonomický způsob nošení jako pro dítě, tak i pro nositele. Ne každá pomůcka dostupná na trhu splňuje kritéria ergonomického nošení. V některých případech se střetáváme s deklarovaním výrobců, že nosítka splňují kritéria ergonomického nošení, přičemž je nosítko neergonomické anebo jen z části splňuje podmínky ergonomického nošení.

Nosítko, které je určené na nošení dětí, musí být v první řadě ergonomické pro dítě stejně jako pro nositele.

Ergonomické nosítko musí být správně navrhnuté a zkonstruované, a to tak aby z dlouhodobého hlediska správně rozložil váhu dítěte pro nosící osobu. Musí mít vhodný systém ramenních popruhů, které by měli být dostatečně široké, správně umístěné a měkce elastické, což výrazně snižuje tlakové vlivy na pokožku a další tkáně, které se nacházejí pod ní. Jednou nejdůležitějších částí nosítka pro nosícího je bederní pás, který poskytuje zpevnění v bederní oblasti zad. Zabezpečuje zlepšení statiky zad, musí být proto dostatečně pevný.

Pro dítě důležitým faktorem správého a zdravého nošení je zádová opěrka. Často se setkáváme se zakulacenými zády dítěte v nosítku, i když by už dávno neměla být zakulacená. Rischino má unikátně navrhnutou zádovou opěrku, která se přizpůsobuje růstu zad, a tak si nositel může být vždy jistý, že nosí dítě v souladu s vývojovým stádiem zad. Jako dítě roste a záda se postupně vyrovnávají, opěrka se sama přizpůsobuje vývoji zad, takže vždy dítě nosíte ergonomicky a správně. Cípovitý střih nosítka se zpevněným poloobloukem ve vrchní části opěrky poskytuje dětem, které nedrží samo hlavičku podporu, aby nedocházelo k úklonům hlavy, otřesům či stahování krčních svalů, takže dítě se bezpečně a zdravě nosí už od narození. Pro menší děti poskytuje nosítko ochranu před okolními vlivy, a tak nedochází k psychickému přetížení z prostředí, které si dítě ještě samo neumí regulovat. Pro zdravé a bezpečné nošení je nevyhnutelné nosit dítě jen v poloze tváří k sobě. Nošení v poloze tváří od sebe je neergonomické, nezdravé a nesprávné, protože nepodporuje fyziologickou polohu dítěte. Hrozí tak nebezpečné předklony hlavy, bederní klouby nejsou v ortopedky správné poloze, záda nejsou fixovaná nosítkem, a taktéž může docházet k psychickému přetížení z okolí.

Pro správný vývoj bederních kloubů dítěte je nutné správné abdukční podsazení v ortopedicky optimální pozici. Dítě nesmí v nosítku „viset“, ale ani naopak nosítko nemůže přečnívat za jeho koleno, aby nedošlo k zvýšení roztahování a poškození kloubů.

Šířka nosítek Rischino je navrhnutá tak, aby správné abdukční podsazení bylo vždy zabezpečeno.

Nosítko Rischino splňuje všechny podmínky pro správné ergonomické nošení dětí.

MUDr. Pavel Mífek

Pediater
Zástupce primáře na dětském oddělení v Bojnicích.

Nošení dětí

Nošení dětí a blízký kontakt mezi rodičem a dítětem zabezpečuje u dětí vyplavování hormonů, jako jsou oxytocin a endorfiny. Ty napomáhají dětem k uspokojení a zmírnění bolesti v případě kolik, refluxu, růstu zubů, či jiných bolestivých stavů. Dítě v bezprostřední blízkosti rodiče je uspokojené a lépe usíná, což má celkově příznivý efekt na jeho vývoj. Při použití vhodné ergonomické pomůcky a nošení dítěte v ortopedicky správné poloze, má nošení dětí a blízkost rodiče celkově pozitivní vliv na jejich prospívání.

Nosítko Rischino splňuje podmínky pro správné a zdravé nošení dětí po ergonomické stráce, jako i v případě materiálu. Použití certifikovaný organický bavlny zabezpečuje optimální termoregulaci a barvení výlučně přírodními barvami minimalizuje rizika u alergických dětí.

Z pediatrického hlediska Rischino nosítka doporučuji.

Mgr. Jana Kavcová

Studovala na Instatutu fyzioterapie, balneologie a léčebné rehabilitace v Piešťanech a následně dokončila titul magistry na SZU v Bánské Bystřici. V rámci svojí praxe prošla už několikami zařízeními, jako je NÚRCH, Koupele Nimnica, FRO Rajec a CSS TAU Turie. Momentálně je na rodičovské dovolené s prvorozenou dcerou Eliškou, díky které je matka podporující kontaktní rodičovství, vztahovou výchovu, nošení a kojení dětí. Po úspěšném absolvování kurzu je z ní i certifikovaná poradkyně nošení dětí.

Nošení dětí

Nošení dětí je podle mého názoru ta nejlepší aktivita, jaká může čerstvé mamince pomoci v péči o miminko. Ale bychom si mohli nošení užívat, musíme vědět, jak správně nosit, jakou pomůcku si zvolit a co při nošení dodržovat. V první řadě musí být pomůcka ergonomická, to znamená, že musí podporovat fyziologický vývoj dítěte, dbát a respektovat fyziologický vývoj zakřivení zad, dodržovat správné abdukční postavení bederních kloubů pro jejich optimální vývoj a dbát na správné podsazení, které je většinou přirovnané k velkému písmenu M, dbát o podporu hlavičky, ale i celých zad. Šátky, ale hlavně nosítka Rischino splňují všechny tyto požadavky. Můžu říct, a nejen z vlastní zkušenosti, že zádová opěrka je navrhnutá tak, aby se přizpůsobovala vývoji zad od narození po celé nosící období. V novorozeneckém čase nejenže poskytuje oporu zad, ale i fixuje hlavičku a nezpevněné krční svalstvo, ale chrání i před vlivem okolí. Díky správně navrhnuté šířce a střihu nosítka Rischino je též zabezpečené správné abdukční podsazení.

Nosítka Rischino nejsou ergonomické jen pro děťátko, ale i pro nositele. Jsou navrhnuté tak, aby byla celá váha děťátka rozložená rovnoměrně. Ramenní popruhy jsou dostatečně široké a příjemně měkké, díky čemu se snižuje tlak na pokožku a tkáně pod ní a člověk tak netrpí bolestí trapézů či šíje. Bederní pás je navrhnutý tak, aby nositelovi poskytoval oporu a statiku zad, případně u maminky nepodporoval zvětšování poporodní diastázy.

Mgr. Michala Šuranová

Klinická psycholožka a poradkyně nošení dětí. Pracuje na psychiatrickém oddělení ve Všeobecné nemocnici v Rimavské Sobotě. Věnuje se tématu utváření vztahu mezi matkou a dítětem od početí do třech let, k čemuž nošení neodmyslitelně patří. V soukromém životě s láskou nosí svoji dcerku.

Nošení dětí

Z psychologického hlediska má nošení dětí nesmírný význam pro budování vztahu mezi rodičem a dítětem. Nošení mu připomíná rovnováhu, kterou zažívalo v děloze, čímž se snadněji přizpůsobuje a učí venkovnímu světu. V případě, že matka nechává dítě většinou času v postýlce a tráví s ním jen nevyhnutelnou dobu, dítě se pokouší v situacích neuspokojené potřeby upokojit samo, na co však ještě není zralé. Proto má tendenci vytvářet si neorganizované vzorce chování, např. trhavé pohyby, úzkostlivé cumlání palce, nepravidelné dýchání a výrazně narušený spánek.

Některé maminky nemají informace o ergonomickém nošení a používají neergonomickou klokanku, kterou naopak velmi důrazně zavrhují ženy, které jsou v této oblasti vzdělané. Ergonomické nošení je neporovnatelně lepší, a to nejen z psychologického hlediska. Mnozí rodiče tvrdí, že jejich děťátku se líbí v klokance, protože si ho můžou otočit tváří od sebe, a tím mu „necloní“ ve výhledu. Nošení tváří k sobě je však jedna ze zásad správného nošení a dává rodiči možnost regulovat podněty, které dítě dostává. V pozici tváří k světu k němu přichází velkém množství podnětů, často nevhodných, kterým nerozumí a neumí je správně zpracovat. I dospělý člověk má problém vyrovnat se se situací, v které na něho působí hodně různých stimulů. Dítě nemá ani zdaleka tak vyvinutou schopnost regulovat si podněty jako dospělý, proto dochází k psychickému přetížení. Takové dítě bývá více plačtivé, zdánlivě bezdůvodně podrážděné a napříč tomu, že ho množství podnětů velmi vyčerpává, má problém se spánkem. Dalším problémem neergonomických nosítek je nedostatečně vysoká opěrka hlavy. Úlohou opěrky je nejen držet hlavičku dítěti, které to ještě nedokáže samo a dělat oporu zad dítěte, ale též chránit dítě před zvýšeným vlivem okolí. Nosítko Rischino splnuje všechny psychologická kritéria a zároveň se psychicky vyvíjí, rozšiřuje se mu i rozhled. Rodiče plní funkci vnějšího regulačního systému svého děťátka. Dítě vidí jen omezené množství podnětů a rodič mu vyvažuje ho vnitřní nejistotu.

Mgr. Zora Czoborová, PhD.

    Slovenská fitness. Vystudovala FTVŠ UK v Bratislavě. Po skončení školy se začala amatérsky věnovat fitness a aerobiku. Mistryně světa v aerobiku 1994 v Pretorii.

    Proč jsem si vybrala na své DVD právě výrobce ergonomických nosítek Rischino?

    Jsou to nosítka, které jsou vhodné již od narození, jelikož jsou nastavitelné již od 3,5 kg a postupně rostou s miminkem.
    Nejvíce mě však zaujalo, že jsou naše slovenské, dokonce si i materiál ze kterého jsou nosítka vyráběny tkají přímo na Slovensku a i včetně komponentů je celý výrobek jen česko-slovenský.
    Garant ortoped, mezinárodní certifikáty a hlavně množství doporučení od mých známých mě utvrdily v tom, že Rischino bude pro mě správnou volbou ke spolupráci. Vznikl úžasný společný projekt Baby máma.
    phone-handsetcross-circle