Z psychomotorického a emocionálního hlediska nošené dítě je více odpočinuté, má lepší spánek, méně pláče, celkově lépe prospívá, je spokojenější, snáze navazuje kontakt, prohlubuje se ještě více vztah mezi rodičem a dítětem. Dítě se lehko uspokojí pocitem bezpečí, který mu těsný kontakt s rodičem vytváří.
Ze zdravotního hlediska nošení dětí pomáhá předcházet kolikám a zmírňovat je, správná poloha při nošení napomáhá správnému odříhnutí po jídle, nošení napomáhá dětem lépe zvládat růst zoubků. Velmi pozitivní vliv na rozvoj má i u předčasně narozených dětí, díky blízkému kontaktu s rodičem a podobnému prostřední jako v děloze.
Pro nositele se též vzniká množství výhod, které vyplývají z nošení dítěte. Při nošení v nosítku má k dispozici obě dvě ruce a má volnost pohybu. Lehko se dostane na nepřístupná místa, kde by s kočárkem nedostal. Možnost realizovat domácí práce a zároveň mít dítě při sobě. Rodič má spokojenější dítě, které nepláče a spokojeně spí, což se odráží na spokojenosti rodiče. Možnost sociálního a z části i kulturního vyžití s dítětem, možnost kojit v intimitě prakticky kdekoliv a mnoho dalších výhod, na které přijdou rodiče při nošení brzy i sami.