Nahmatáme si pupek a černý popruh bederního pásu by měl přecházet středem přes pupek a ideálně cca 3-5 cm nad pupkem.
Bederní pás si zapínáme před sebou pod jistící gumičku, pevně dotáhneme na svojí velikost.
Bederní pás by měl směřovat kolmo k ose těla, ne zešikma dolů.
Bederní pás musí být pořádně dotáhnutý (ale tak, aby nám to bylo pohodlné), aby se děťátko optimálně podsadilo. V případě kojení v nosítku si bederní pás posouváme a zapínáme níže k bedrům, aby se hlavička děťátka dostala k prsu.
Spona bederního pásu
Zapínáme ji pod jistící bezpečnostní gumičku tak, aby i po rozepnutí spony zůstal pás spojený.
Sponu doporučujeme zapnout před sebou, a až potom bederní pás přetočíme dozadu.
Bezpečnostní jistící gumička
Slouží jako bezpečnostní jistící pojistka pro sponu na bederním páse, aby po rozepnutí spony zůstal popruh spojený. Sponu na bederním páse zapínáme pod jistící bezpečnostní gumičku tak, aby i po rozepnutí spony zůstal pás spojený.
Gumičky schované v přihrádkách na bederním páse
Slouží na přichycení srolované opěrky nosítka, pokud máme nosítko na sobě, ale děťátko se momentálně nenosí. Využívají se převážně u chodců, abychom měli nosítko připravené a nemuseli si ho dávat dolů.
Gumičky na uchycení zbývající části popruhu
Slouží na uchycení zbývájící přebytečné části popruhu. Na bederním páse na černém popruhu se nacházejí dvě gumičky. Jedna napevno všitá, druhá pohyblivá. Po nastavení si bederního pásu na svoji velikost si zbývající část srolujeme do gumiček.
Opěrka nosítka
Celé nosítko je plně nastavitelné přesně na centimetr velikosti, jakou potřebujeme. Na velikost děťátka si teda umíte nastavit i opěrku:
Spodní šňůrka slouží na nastavení šířky opěrky u kolínek děťátka.
Vrchní šňůrka na opěrce je určená na přitáhnutí opěrky na záda děťátku tak, aby vrchní část nosítka fixovala krční páteř.
Pomocí bočních šňůrek je možné regulovat výšku opěrky, taktéž ale poskytuje prostor pro ručičky děťátka.
Opěrka obsahuje i měkké polštářky okolo nožiček, díky kterým je děťátko pohodlně podsazené a nic ho netlačí.
Spodní šňůrka na opěrce
Slouží na nastavení šířky opěrky u kolínek děťátka.
Správně by měla opěrka sahat přesně po jeho kolenní záhyb. Neměla by děťátku přesahovat k lýtku, ani končit před záhybem.
Na novorozence šířku stahujeme na maximum a postupně s každou větší konfekční velikostí uvolňujeme, jak děťátko roste tak, aby stále sahala po okraj kolenního záhybu.
Šňůrku stačí zauzlit rovnou jen na mašličku, jsou velmi pevné, není potřeba dělat žádný uzlík.
Vrchní šňůrka na opěrce
Slouží na přitáhnutí si opěrky k zádům děťátka, tak aby vrchní část nosítka fixovala krční páteř. Nachází se jen na nosítkách Flexible. Používá se pokud děťátko pevně nedrží samostatně hlavičku. Potom se už nechává celkově uvolněná. U starších dětí, po 3 měsíci, ji už nepoužíváme, děťátko během bdělého stavu se už potřebuje otáčet a mít volnost, aby dobře vidělo.
Boční šňůrky na nosítku
Slouží i na regulování výšky opěrky, ale hlavně je to i prostor pro ručičky děťátka. Při větších či oblečených dětech ji uvolňujeme tak, aby mohli s ručičkami volně pohybovat. Jestliže potřebujeme upravit výšku opěrky na tom nám mimo bočních šňůrek slouží i výška podsazení děťátka, viz video.
Měkké polšťářky okolo nožiček
Díky nim děťátko je pohodlně podsazené a nic ho netlačí. U novorozenců je můžeme ohnout dovnitř nosítka, když máme děťátko na sobě, čímž ještě víc dokážeme zúžit šířku nosítka a změkčit okolí nožiček.
Fixační kapucka
Slouží na fixování hlavičky děťátka.
U novorozenců používáme srolovanou kapucku na spodních háčcích. Rolujeme ji směrem dolů a zapínáme o prostor před uzlíkem.
U velkých dětí můžeme na spánek použít kapucku na horních háčcích.
Boční dotahovaní popruhů
Slouží na přitáhnutí si opěrky nosítka k zádům děťátka a celkově na přitáhnutí děťátka blíže k sobě. Nestahujeme však děťátko velmi natěsno k sobě, abychom nepřiměřeně nezatěžovali záda, či netlačili na bříško. Pohodlně byste měli mezi vás a děťátko vsunout ruku. Záda by měla být mírně zaoblená, u novorozenců připomínající písmeno C. U starších dětí už budou záda více rovná v bdělém stavu. Boční popruh má praktické poutko, díky kterému jde popruh jednoduše přitáhnout. Při uvolňování jemně nadzdvihneme sponu a lehko opět popruh uvolníme. Nejprve si před nasazením nosítka orientačně nastavíme zadní popruh. 1. Na větší postavy či postavy s větším poprsím ho více uvolníme. Tento popruh potom už víc nepoužíváme, když máme děťátko u sebe.
Bočním popruhem už dolaďujeme přitáhnutí děťátka, když už je v nosítku na nás. Zadní popruh si teda nastavíme tak, aby nám na tomto bočním zůstala dostatečná rezerva na dolaďování nosítka s děťátkem. Jestli nám zůsta jen malý prostor na manipulaci na bočním popruhu, je potřebné si uvolnit zadní popruh. Toto oboustranné dotahování má výhodu v tom, že nám umožní velké rozpětí délky ramenních popruhů, a zároveń můžeme ramenní pásy nosit do kříže, což by u jednostranného dotahování spony nebylo možné.
Zadní popruh spony pod paží
Používá se na zvětšení obvodu ramenních pásů. Nejprve si před nasazením nosítka orientačně nastavíme zadní popruh: Na větší postavy či postavy s větším poprsím ho více uvolníme. Tento popruh už více nepoužíváme, když máme děťátko u sebe.
Bočním popruhem dolaďujeme přitáhnutí děťátka, když už je v nosítku na nás. Zadní popruh si tedy nastavíme tak, aby nám na tomto bočním zůstala dostatečná rezerva délky popruhu na dotahování nosítka s děťátkem. Toto oboustranné dotahování má výhodu v tom, že nám umožní velké rozpětí délky ramenních popruhů, a zároveń můžeme ramenní pásy nosit do kříže, což by u jednostranného dotahování spony nebylo možné.
Přední dotahování u hlavičky děťátka
Toto dotahování se nachází pod ochrannýim návleky (slintáčky). Jestliže je popruh uvolněný, nosítko je níže na prsách, což se používá při kojení děťátka. Zatáhnutím popruhu si vytáhneme nosítko výše. Optimální výška děťátka v nosítku je taková, když dokážeme děťátku dát pusinku na hlavičku. U běžného nošení si tento popruh dotahujeme nadoraz. V případě plnější postavy nositele se může tento poppruh uvolnit, čímž si zároveň nosítel prodlouží polstrování ramenního pásu pod paží, aby ho případně neřezal zadní popruh pod paží. Tento popruh si jemně uvolníme v době, kdy chceme děťátku zabezpečit lepší výhled a více uvolnit záhlaví u starších dětí.
U kojení se uvolňuje přední dotahování na maximum.
Jemným zdvihnutím okraje spony bederního pásu se uvolní a posune bederní pás na bedra.
U většího poprsí se přiměřeně uvolňují i popruhy bočního dotahování
4. Následně se s děťátkem předkloníme, přičemž ho jistíme rukama a nasměřujeme ho k bradavce na přisátí. Pomáháme mu se přisát.
Zezačátku to chce trochu cviku, ale kojení v nosítku je skvělým pomocníkem pro maminku. Možnost intimního kojení kdekoliv i během chůze nebo je pomocníkem při refluxu či kolikách děťátka. Je to jen o zkoušení a nalezení si vhodné techniky pro vás.
Ochranné návleky (slintáčky)
Slouží na žužlání pro děťátko zejména, když mu rostou zoubky. V tuto dobu děťátko více slintá a hledá v okolí hlavičky místo, které může žužlat/slintat. Proto je umisťujeme hned k hlavičce děťátka, tak aby překrývali vrchní ramenní pásy. Ochranné návleky jsou ze 100% certifikované organické bavlny, barvené jen ekologickými barvami s nejvyšším atestem pro děti. Svlékací ochranné návleky jsou součástí Rischino nosítek. Po rozepnutí ramenních pásů je jednoduše sundáte dolů. V nabídce Doplňků máme i zapínací, polstrované ochranné návleky se savou výplní, které nemusíte svlékat, jen je jednoduše rozepnete.
Zádový popruh – zapínání na zádech nosícího
Slouží na spojení ramenních pásů k sobě, vzadu na zádech nositele. Optimální poloha zádového popruhu je, když přechází přes střed lopatek. Jestliže je vysoko na krku, můžou z toho pobolívat trapézy a krční páteř. Popruh je potřeba dobře dotáhnout, při příliš slabém anebo naopak při silném utažení může bolet prostor mezi lopatkami. Umístění popruhu si nastavujete bočními posuvnými motýlky.
Pokud byste potřebovali popruh posunout ještě níže než je to možné, je potřebné si uvolnit přední dotáhování pod slintáčky, tím posunete i zádovou sponu níže.
Posuvné háčky
Slouží na uchycení fixační kapucky. Spodní háčky pro malé děti na srolovanou kapucku a vrchní háčky pro starší děti.
Průvodce nastavením nosítka
V tomto interaktivním průvodci se rychle a jednoduše zorientujete ve správném nastavení vašeho nosítka. Najdete tu přehledné vysvětlení jednotlivých částí nosítka, kompletní fotonávody a videonávody k jednotlivým typům nosítek Rischino.
Potřebovali byste pomoci s nastavením či si chcete zkontrolovat, že nosíte správně? Anebo Vám děťátko v nosítku pláče? Pošlete nám fotky nastavení zepředu, zezadu a z boku a rádi Vám pomůžeme s pohodlným nošením či poradíme.
Naše kamenné prodejny
Jestli preferujete osobní kontakt, můžete si vyhledat svoji poradkyni nošení či partnerské prodejny, kde se můžete objednat k osobnímu poradenství.