Ptáte se proč používat moderní látkové plenky? Pro každého je hlavní přínos někde jinde, pro jednoho je na prvním místě zdraví, pro druhého to mohou být finanční či ekologické důvody. Nezandbatelným hlediskem je také pohodlí, které nabízí a co si budeme říkat, nádherné designy, jež jsou pastvou pro oko, jsou už jen jednou z mnoha třešniček na dortu. Pokud je Vám tedy látkování sympatické, ale ještě si nejste jisti, zda je tato cesta vhodná i pro Vás, podívejte se s námi podrobněji na jeho hlavní výhody.
Moderní látkové plenky se vyrábějí z pohodlných materiálů, které jsou měkké, heboučké a přirozeně antibakteriální (bambusovo-biobavlněné froté). Díky propracovanému fyziologickému střihu s vykrojeným sedem splňují podmínky tzv. volného balení a umožňují tak přirozený vývoj kyčlí. Jejich obrovská přednost oproti jednorázovým plenám je také v prodyšnosti, čímž je zajištěna přirozená termoregulace v intimních místech, což je důležité především pro zdravý vývoj chlapeckých pohlavních orgánů. Prodyšnost také snižuje riziko vzniku opruzenin, děti v látkových plenkách, tak ani není potřeba preventivně mazat ochrannými krémy.
Naprosto zásadní je ale fakt, že v moderních látkových plenkách dětská pokožka nepřijde do styku s žádnými chemikáliemi. Dbáme na to, aby materiály, z kterých plenky vyrábíme byly z čistě přírodních materiálů jako je bavlna a bambus. Na dotykové části plenky naleznete dokonce kombinaci těchto dvou materiálů tzv. bambusovo-biobavlněné froté s GOTS certifikací. Naproti tomu jednorázové pleny bývají chemicky běleny, nachází se v nich různé formy absorbčních gelů (většinou na bázi polyakrylátů), propustné fólie (polypropylén), nepropustná vrstva (polyethylen) a parfémy.
Náklady na komerční jednorázové pleny střední kvality činí minimálně 10 000Kč za rok (počítáno 6ks/den), což je cena, za kterou se dá pořídit úplně nová, luxusní sestava látkových plenek pro celé plenkovací období. Narozdíl od jednorázových syntetických plen však látkové můžete používat i na další děti nebo je po odplenkování prodat, přičemž prodejní cena málokdy klesne pod 60-70% ceny pořizovací. Jestli je pro Vás finanční stránka nejdůležitější, pak vězte, že nejlevnější látkovací sada se dá pořídit už od 3 500Kč ( 30x české čtverce + 4x svrchní kalhotky). Pokud jste navíc nějaké čtvercovky podědili a vězte, že je to poklad, anebo se rozhodnete pro nákup plen z druhé ruky, budou pořizovací náklady ještě nižší.
Co se týče nákladů na údržbu, není čeho se bát: moderní látkové plenky se nevyvařují, pouze je pereme na 60°C, takže průměrné roční náklady na údržbu činí necelé 3000Kč (energie a ekoprací prostředek / 10 praček za měsíc). Navíc díky již zmiňované prodyšnosti látkových plen a přírodnímu původu používaných materiálů, není potřeba používat preventivní ochranné krémy na opruzeniny, což naší peněžence také ušetří nemalý finanční obnos.
Věděli jste, že používáním jednorázových plen “vyprodukuje” dítě až 1 tunu odpadu, která se bude podle nejoptimističtějších odhadů rozkládat minimálně 250 let?! Těžko však říct, zda je horší, že plenka bude ležet až 500 let (to jsou ty pesimističtější časové odhady) někde na skládce, kam míří zhruba 1/2 odpadu z České republiky, anebo skončí ve spalovně, kam putuje až 1/3 odpadu ČR a znečistí tak ovzduší nejen svou výrobou a distribucí, ale i odstraněním. Jak jsem uváděla již výše jednorázové pleny jsou chemicky běleny, nachází se v nich absorbční gely na bázi polyakrylátů, propustné fólie z polypropylénu, nepropustná polyethylenová vrstva a parfémy.
Oproti tomu tu stojí plenky látkové, které využívají především materiály přírodního původu anebo z recyklace. Například již zmiňované bambusovo-biobavlněné froté s GOTS certifikací je 100% biodegradabilní, tedy v přírodě plně rozložitelné a to naprosto bez jakýchkoliv přidavných syntetických či toxických látek. Samozřejmě se i při výrobě látkových plen spotřebuje značné množství energie a přírodních zdrojů (nejen pro samotnou výrobu, ale i dopravu a následnou distribuci výrobků), ovšem ekologická stopa látkové plenky je ve výsledku mnohonásobně menší a navíc většina spotřebovaných přírodních zdrojů se řadí do kategorie plně obnovitelných. Často se nás také ptáte, zda v tomto ohledu počítáme i s údržbou látkových plenek - samozřejmě, že ano. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale ačkoliv se látkovky musí prát, jejich celková spotřeba vody je pořád mnohem nižší než je ji potřeba pro výrobu syntetických jednorázových plen. Důležité je také to, že voda, kterou využíváme pro praní, se do koloběhu vrací čistá, tedy bez chemických či toxických látek